Czy remont mieszkania to koszmar dla sąsiadów?
|

Czy remont mieszkania to koszmar dla sąsiadów?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak przeprowadzić remont mieszkania bez zbędnych kłopotów dla sąsiadów? 

Poniżej przedstawiamy praktyczny przewodnik po remontowym savoir vivre, czyli jak nie zamęczyć sąsiadów podczas remontu naszego mieszkania i jednocześnie sprawić, że twoje mieszkanie  będzie błyszczeć, a relacje z sąsiadami pozostaną nienaruszone.

Planowanie, zanim wywiercisz pierwszą dziurę w ścianie

Przed rozpoczęciem wielkiego przedsięwzięcia remontowego, zastanów się, czy sąsiedzi są gotowi na twój remont. Zapewne nie są. Pamiętaj, że hałas i zamęt mogą być irytujące, zwłaszcza jeśli ktoś sąsiaduje z tobą cienkimi ścianami. Możesz zorganizować spotkanie sąsiedzkie. Powiedz im o swoich planach, podkreśl, że starasz się zminimalizować wszelkie niedogodności. Nie tylko zyskasz ich sympatię, ale też możesz otrzymać cenne rady od osób, które być może przeszły już przez podobne doświadczenia.

Czy remont mieszkania to koszmar dla sąsiadów?

Jak zminimalizować hałas

Remonty zawsze wiążą się z hałasem. Dźwięki młotków, wiertarek i innych narzędzi zakłócają spokój sąsiadów. Aby temu zapobiec, można prowadzić najbardziej uciążliwe prace w godzinach, kiedy sąsiadów nie ma w domu. Jeśli jednak nie da się tego ustalić, bo przez ścianę mieszka rodzina z małym dzieckiem skonsultuj się z sąsiadami w sprawie ustalenia „godzin cichego remontu”. To okresy, w których będziesz unikać najbardziej uciążliwych prac. Z pewnością docenią to ci, którzy usypiają dzieci lub pracują zdalnie i potrzebują spokoju w danym czasie.

Pilnuj porządku

Nikt nie lubi patrzeć na stos gruzu przed swoim domem. Zadbaj o to, żeby utrzymanie porządku wokół miejsca remontu było priorytetem dla ciebie i twoich ekip remontowych. Wynajmij kontener na odpady i upewnij się, że żadne śmieci nie zagrażają estetyce okolicy.

W miarę możliwości spróbuj ograniczyć prace zewnętrzne do godzin, gdy sąsiedzi są w pracy. Nikt nie chce wracać do domu i widzieć, że jego podwórko zamieniło się w plac budowy.

Sytuacje nadzwyczajne 

Podczas remontu mogą wystąpić niespodziewane sytuacje. Daj znać sąsiadom, kiedy przewidujesz przerwy w dostępie do poszczególnych obszarów czy pomieszczeń w waszej posesji np. zatarasowana brama wjazdowa, czy chwilowa przerwa w dostawie wody czy prądu. Współpraca i otwarta komunikacja są kluczowe, aby utrzymać zdrowe relacje sąsiedzkie.

Podziękowania i upominki

Po zakończeniu remontu podziękuj sąsiadom za ich cierpliwość. To gest, który może zjednać ci przyjaciół na lata. Rozważ też drobne upominki, mogą to być ciasteczka własnego wypieku, drobne bibeloty albo nawet zaproszenie na małą imprezę, aby podkreślić, że doceniasz ich wyrozumiałość. Wniosek nasuwa się jeden, remont mieszkania może być przyjemnym doświadczeniem, które nie niszczy relacji z sąsiadami. 

Podobne wpisy