|

Piaskowiec w ogródku

Jak możesz urozmaicić przestrzeń w swoim ogrodzie? Wykorzystaj do tego piaskowiec. Ten kamień ogrodowy odmieni twoją ścieżkę albo skalniak, choć jeśli popuścisz wodze fantazji, to możesz go wykorzystać także w inny sposób.

Piaskowiec jest skała osadową, która powstaje w wyniku scementowania piasku. Biorąc pod uwagę to, że piasek jest jego budulcem, możemy wyróżnić piaskowce drobno- oraz gruboziarniste. Oczywiście grubość ziarna wpływa na łatwość obróbki kamienia. Piaskowiec jest bardzo często wykorzystywany przy projektowaniu ogrodów, czy ogólnie rzecz biorąc – w architekturze krajobrazu. Z czego to wynika?

Z pewnością z przeróżnej faktury kamienia. Bloki piaskowca mogą być w gładkie, chropowate, nierówne, wygładzone. Inne kwestia to wielkość bloków – choć można duże bloki rozłupywać na mniejsze kawałki, to jednak cały urok tego kamienia tkwi w jego nieregularnych formach. Dodajmy do tego jeszcze różne odcienie – od piaskowo-szarego aż po ciemnoróżowy i mamy przepis na oryginalne przyozdobienie ogrodu.

Ścieżka

Piaskowiec jest stosunkowo trwałym kamieniem, choć jak wspomnieliśmy da się go rozłupać na mniejsze cząstki. Świetnym pomysłem na wykorzystanie piaskowca w ogrodzie jest ułożenie z niego ścieżki.

Wybierz duże płyty piaskowca, które mniej więcej będą pasowały do siebie jak puzzle. Jeśli ma to być krótka ścieżka (2-4 płyty) i to w mniej uczęszczanym miejscu, to może spróbować ułożyć kamień bezpośrednio na gruncie. Do większych prac potrzebujesz jednak przygotować podłoże: zacznij od warstwy przepuszczalnej (np. bardzo drobny żwir albo kruszywo). Płyty piaskowca układaj na piasku ustabilizowanym cementem, a spoiny wypełnij zaprawą z cementu. To gwarancja, że płyty nie zaczną z czasem „tańczyć” na ścieżce.

Murek

Piaskowiec to również świetny pomysł na wykonanie murków w ogrodzie np. wydzielających klomby albo wyznaczających różne strefy ogrodu. Jest kilka sposobów zbudowania takiego murku i zależy to trochę od ukształtowania terenu czy funkcji, jakie ma spełniać. Inaczej stawia się barierę przy skarpie, która ma chronić np. rośliny przed osuwającą się ziemią, a inaczej wolnostojący i niskie murek, który jest tylko ozdobą.

Bardziej wymagające konstrukcje potrzebują solidnego związania cementem, a niekiedy nawet fundamentu (wkopania w ziemię). Jeśli natomiast chcesz mieć w ogrodzie tzw. suchy murek, to wystarczą Ci do tego bloki piaskowca, ziemia i rośliny, które ustabilizują konstrukcję.

Warto pamiętać o zasadach układania kamienia. Po pierwsze, największe i najcięższe bloki idą na sam dół. Po drugie – płyty układamy na przemian, jak cegły. Po trzecie – stawiając tzw. murek oporowy należy pamiętać o odchyleniu o kilka stopni w stronę skarpy.

Skalniaki

To chyba najłatwiejsze miejsce do aranżacji piaskowcem, no chyba że planujesz tworzyć skalniaki pionowe. Jednak przy stosunkowo prostej i niewysokiej konstrukcji wystarczy umiejętne obsypanie ziemią i posadzenie roślin. Pamiętaj tylko o wcześniejszym oczyszczeniu terenu z chwastów i przygotowaniu drenażu. Piaskowiec jest skałą o odczynie obojętnym, dlatego nie wpływa na rośliny rosnące dookoła (a np. granit to skała kwasowa).

Pomysłów na piaskowiec w ogrodzie może być dużo – można z niego zbudować całe podjazdy, wyłożyć nim ściany altanki czy zaaranżować nim teren przy oczku wodnym. Usiądź w swoim ogrodzie, pomyśl, wyobraź sobie, jak ma wyglądać Twój teren. A jeśli nie masz doświadczenia, to skorzystaj z pomocy doświadczonych ogrodników lub projektantów.

Podobne wpisy